Späť na Blog
28. novembra, 2023

Je správne fotovoltaika alebo fotovoltika?

fotovoltika

Zaujíma vás téma solárnej energie a jej využitia a radi by ste sa dozvedeli viac? Alebo zvažujete vlastnú výrobu elektrickej energie pomocou panelov na streche? Pravdepodobne sa vaša informačná cesta začne na Googli zadaním výrazu, ktorý sa týka využitia solárnej energie. Google vám do pol sekundy ponúkne mnoho stránok. Po chvíli sa však možno pozastavíte nad tým, že „v ponuke“ je mnoho fotovoltiky aj fotovoltaiky. Čo teraz, čo vlastne hľadáte? 

 

Skôr než rozlúskneme tento rébus, v skratke si povedzme, o čom vlastne polemizujeme. Fotovoltika je zjednodušene povedané transformácia svetla na elektrickú energiu. Fotovoltika, často označovaná aj ako solárna energia, je relatívne inovatívna a udržateľná metóda získavania energie, ktorá má potenciál zmeniť energetický priemysel a prispieť k ochrane životného prostredia.

Základným prvkom fotovoltických systémov sú fotovoltické bunky, ktoré sú vyrobené z polovodičových materiálov, často z kremíka. Kremík má schopnosť generovať elektrický prúd, keď je osvetlený slnečným žiarením. Pri výrobe fotovoltických buniek sa pridávajú do kremíkového substrátu ďalšie prvky, aby vznikli PN priechody, ktoré sú schopné generovať elektrický prúd. Fotovoltické bunky usporiadané do väčších štruktúr poznáme ako fotovoltické panely alebo moduly. Tieto panely sú následne inštalované na strechách budov alebo plochách s dostatočným slnečným žiarením.

Čo sú invertory a akumulátory

Elektrický prúd generovaný fotovoltickými panelmi je jednosmerný (DC), ale väčšina spotrebičov v domácnostiach a priemysle používa striedavý prúd (AC). Na prevod jednosmerného prúdu na striedavý sa používajú invertory. Okrem toho sú fotovoltické systémy často vybavené batériami alebo akumulátormi, ktoré ukladajú nadbytočnú vyrobenú energiu, ktorá môže byť použitá neskôr. My v Greenlogy máme pre našich klientov – domácnosti k dispozícii službu virtuálnej batérie Green VBattery, kde si túto nespotrebovanú elektrinu ukladajú. Unikátnou novinkou je tiež naša služba GreenShare, ktorá umožňuje vašu prebytočnú energiu dokonca darovať rodine, blízkym alebo komukoľvek v „rodine“ domácností Greenlogy.

4-2

 Prečo fotovoltiku?

Fotovoltická energia je čistá a obnoviteľná. Je to ekologicky šetrná alternatíva k tradičným zdrojom energie, a tým prispieva k ochrane životného prostredia. S neustálym vývojom technológií a so zvyšujúcim sa dôrazom na obnoviteľné zdroje energie môže fotovoltika zohrávať kľúčovú úlohu v budúcnosti energetického sektora.

 Fotovoltika verzus fotovoltaika

Žiadne obavy. Obe cesty vedú do toho istého cieľa. Či už ste hľadali fotovoltiku, alebo fotovoltaiku, našli ste to, o čo sa zaujímate. Oba výrazy totiž označujú využite solárnej energie a jej premenu na elektrinu. Iba jeden z týchto výrazov je však správny, v tom majú slovenskí jazykovedci absolútne jasno. Je to FOTOVOLTIKA. Pravdou však je, že jedna vec sú pravidlá slovenského jazyka a druhá je prax. Slováci si totiž nesprávny výraz „fotovoltaika“ zjavne obľúbili a používajú ho v bežnej reči neporovnateľne viac. To, že im vyhovuje viac slovo fotovoltaika, dokazuje fakt, že vo vyhľadávačoch je tento nesprávny názov používaný mnohonásobne viac než fotovoltika.

Prikladáme aj stanovisko Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra: „Z dvojice prídavných mien fotovoltický a fotovoltaický zásadám tvorenia slov v slovenčine zodpovedá iba podoba fotovoltický. A to isté platí aj pre súvisiace podstatné mená fotovoltika a fotovoltaika, z ktorých je náležité používať podobu fotovoltika. Podoba prídavného mena fotovoltaický je ovplyvnená anglickým prídavným menom photovoltaic, ktoré sa dávnejšie prekladalo do slovenčiny ako fotoelektrický (napr. photovoltaic effect – fotoelektrický jav). Až neskôr sa zaviedol slovenský ekvivalent fotovoltický. Čo sa týka pomenovania odboru skúmajúceho princípy výroby elektriny zo slnečnej energie, v angličtine sa stretávame s dvoma podobami podstatného mena, photovoltaics aj photovoltics, v slovenčine odporúčame používať podobu fotovoltika.“

Súvisiace články

Odhaľujeme tajomstvá fotovoltiky a výroby vlastnej elektriny
Odhaľujeme tajomstvá fotovoltiky a výroby vlastnej elektriny Výroba vlastnej elektriny prostredníctvom fotovoltických panelov môže znížiť náklady na energie o 30 až 50 percent. Vďaka fotovoltike GREEN Solar môžete šetriť celoročn…
Prečítať
Fotovoltické panely nefungujú tak, ako by mali? Možno ste ich ešte nečistili...
Fotovoltické panely nefungujú tak, ako by mali? Možno ste ich ešte nečistili... Aby ste sa mohli dlhodobo a bez obáv tešiť z výhod a úžitku fotovoltických panelov, ich čistenie by malo byť pravidelné, rovnako ako i priebežná údržba ostatných spotre…
Prečítať
Fotovoltika na váš dom. Koľko stojí a prečo ju budete chcieť aj vy
Fotovoltika na váš dom. Koľko stojí a prečo ju budete chcieť aj vy V dobe, kedy sa ceny energií a palív menia častejšie než počasie a navyše nanešťastie častejšie smerom nahor než nadol, sú mesačné náklady na nutné paušálne výdavky tém…
Prečítať
Obnoviteľné zdroje energie na Slovensku
Obnoviteľné zdroje energie na Slovensku Obnoviteľné zdroje a ich plnohodnotné využívanie je nevyhnutným krokom k udržateľnej budúcnosti. Aj Európska únia, uznávajúca dôležitosť obnoviteľných zdrojoch, prijala…
Prečítať