Keďže obnoviteľné zdroje, najmä fotovoltické panely využívame čoraz viac v našich domácnostiach, do popredia sa dostáva otázka efektívneho ukladania energie. Medzi hlavné možnosti dnes patria fyzické a virtuálne batérie. Preto objektívne porovnáme tieto dve technológie, vysvetlíme vám ich výhody a nevýhody a pomôžeme rozhodnúť sa. Ktorá z možností vám bude viac vyhovovať?
Virtuálna batéria
Virtuálna batéria dokáže s prebytočnou energiou vyrobenou z obnoviteľných zdrojov hospodáriť veľmi efektívne. Energiu však neukladá do akumulátora, ale virtuálneho úložiska, čím sa líši od fyzických batérií. Zaznamenáva sa ako kredit, ktorý spotrebiteľ môže využiť neskôr. Nevyžaduje nákup žiadneho drahého hardvéru, a preto je cenovo dostupnejšia. Aj inštalácia je veľmi jednoduchá, nie je potrebná žiadna fyzická montáž ani priestor na batériu. Pre využívanie služby virtuálnej batérie u akéhokoľvek poskytovateľa, je potrebné mať pripravenú zmluvu o pripojení malého výrobného zdroja a účinnú zmluvu o dodávke elektriny v rámci odberného miesta.
Pri objektívnom porovnaní technológií je však dôležité poukázať aj na nevýhody virtuálnej batérie. V prípade výpadku siete nie je možné uloženú energiu čerpať. Rôzni poskytovatelia si navyše môžu účtovať za ukladanie a odber rôzne poplatky.
Fyzická batéria
Fyzická batéria ukladá prebytočnú elektrickú energiu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov priamo. Energia je tak k dispozícii kedykoľvek, a to aj v prípade výpadku distribučnej siete. Spotrebúva sa priamo na mieste, čím sa minimalizujú straty spojené s prenosom elektriny v sieti.
Hoci je počiatočná investícia do fyzickej batérie vysoká, v dlhodobom horizonte zníži náklady na elektrinu. To sa stáva hlavnou výhodou hlavne v čase neustále rastúcich cien energií. Vysoké obstarávacie náklady sa však v skutočnosti vrátia až po niekoľkých rokoch. Batérie majú navyše obmedzenú životnosť. Problém môže nastať aj pri inštalácii zariadenia, nakoľko fyzická batéria potrebuje priestor.
Ktoré riešenie je pre vás vhodnejšie?
Virtuálne aj fyzické batérie majú svoje výhody i nevýhody. Výber teda závisí od individuálnych potrieb používateľa. Kým virtuálna batéria je cenovo dostupnejším riešením bez potreby fyzickej inštalácie, fyzická ponúka väčšiu nezávislosť a efektívnejšie využívanie energie. Technológia batériových úložísk sa navyše stále vyvíja. V najbližších rokoch sa očakáva, že dôjde k zníženiu cien. Objavujú sa aj nové typy s vyššou kapacitou, dlhšou životnosťou a ekologickým zložením. Tým sa stáva z fyzickej batérie ešte atraktívnejšia alternatíva.
Ktoré riešenie je šetrnejšie k prírode?
Obe technológie prispievajú k využívaniu obnoviteľných zdrojov, ale ich vplyv na životné prostredie sa líši. Virtuálna batéria je, samozrejme, z hľadiska ekológie priaznivejšia, nakoľko nevyžaduje výrobu a likvidáciu fyzických akumulátorov. Fyzická batéria, naopak, predstavuje ekologickú výzvu. Už pri výrobe, ťažbe nerastných surovín a ich spracovaní sa negatívne ovplyvňuje životné prostredie a problémom je aj recyklácia starých batérií. V budúcnosti sa však očakávajú novšie a ekologickejšie modely. Sľubujú menšiu záťaž pre životné prostredie a vyššiu udržateľnosť. Stále však nepôjde o úplne bezodpadové riešenie.
Aké sú praktické skúsenosti používateľov?
Majitelia virtuálnych batérií si často pochvaľujú nízke počiatočné náklady a jednoduché fungovanie. Nemusia sa totiž starať o údržbu ani degradáciu batérie. Používatelia fyzických batérií vidia výhodu hlavne v energetickej nezávislosti a možnosti využívať vlastnú elektrinu kedykoľvek. Všímajú si zníženie účtov za elektrinu, ale upozorňujú na vysoké obstarávacie náklady a postupné znižovanie kapacity.
Hoci virtuálne batérie dnes predstavujú jednoduché a dostupné riešenie, dlhodobý trend naznačuje, že budúcnosť patrí fyzickým batériám.
Batériové technológie sa vyvíjajú obrovskou rýchlosťou. Výrobcovia neustále pracujú na vylepšeniach, vyvíjajú zariadenia s vyššou kapacitou, dlhšou životnosťou a ekologickejším zložením. Očakáva sa aj postupné zlacňovanie vďaka masovej výrobe. V budúcnosti sa teda fyzická batéria stane dostupnejšou. Prioritou je preto recyklácia a opätovné využívanie batériových článkov. Nové materiály však umožňujú ekologickú výrobu a fyzické batérie sa preto z hľadiska ekológie prirodzene veľmi zlepšujú. Práve preto môžeme očakávať, že v budúcnosti budú zohrávať v energetickej transformácii kľúčovú úlohu.