Malé vodné elektrárne (MVE) predstavujú obľúbený zdroj obnoviteľnej energie a pútajú stále väčšiu pozornosť. Ich výstavba a prevádzka totiž môžu ovplyvniť okolité ekosystémy. Otázkou je, aké rozsiahle sú tieto zásahy.
Vodné elektrárne patria medzi zdroje s najväčšou účinnosťou
Účinnosť malých vodných elektrární s výkonom do 10 MW dosahuje pri ideálnych podmienkach až 90 %. Ide konkrétne o premenu kinetickej, tlakovej a potenciálnej energie vody na energiu mechanickú a následne elektrickú. Vďaka technológii mikroturbín dokážu využívať aj toky s veľmi malým energetickým potenciálom, vďaka čomu minimalizujú zásah do riečneho systému.
Lokality pre malé vodné elektrárne treba vyberať veľmi citlivo
Malé vodné elektrárne väčšinou pracujú na menších tokoch. Využívajú miesta bývalých vodných mlynov a píl, pretože zvyšky bývalého vodného diela môžu výrazne znížiť náklady na výstavbu. Vhodne umiestnené a správne skonštruované patria medzi najekologickejšie energetické zdroje. Naopak, nesprávne umiestnené môžu narušiť prirodzený tok rieky, ovplyvniť biodiverzitu a zmeniť mikroklímu v okolí.
Ekologické výhody a potenciálne riziká malých vodných elektrární
Vodné elektrárne sú bezodpadovým zdrojom elektrickej energie. Neprodukujú žiadne emisie a vodu nemíňajú, využívajú len jej energiu. Vodná elektrina je tak oproti tradičným zdrojom oveľa ekologickejšia. Čerpá energiu z prirodzeného hydrologického cyklu, čím sa radí medzi nevyčerpateľné zdroje.
Odborníci však aj napriek tomu varujú, že ak ich na toku postavíme príliš veľa alebo ich budujeme nesprávne, môžu nastať problémy. Jedným z najviditeľnejších zásahov do prírody je migrácia vodných živočíchov. Pri malých prevádzkach sa však tento problém dá vyriešiť celkom jednoducho – vybudovaním biokoridoru. Najväčším enivonmentálnym zásahom môže byť zaberanie väčšieho územia, najmä pri prehradzovaní toku. Problémom je aj prehĺbenie koryta a vysychanie priľahlých mokradí.
Pomôže nová legislatíva efektívnejšie využívať riečny potenciál Slovenska?
V prvom rade si treba uvedomiť, že vodné elektrárne sú najťažšie povoľovanou stavbou. Novela zákona by mala celý proces urýchliť. Na druhej strane, ochranári bijú na poplach. Napríklad na rieke Hron je niekoľko takýchto stavieb. Samostatne nepredstavujú problém, avšak kumulatívne môžu doslova zmeniť charakter rieky.
Existuje cesta k rovnováhe?
Malé vodné elektrárne môžu byť ekologickým riešením budúcnosti, avšak len vtedy, ak ich budeme budovať s rozumom, rešpektom k prírode a nie v honbe za ziskom. Slovensko má totiž bohatý vodný potenciál. Podľa dostupných údajov je na našom území v prevádzke približne 217 takýchto zariadení. Ich celkový inštalovaný výkon činí 81,6 MW a ročne vyrobia približne 281,8 GWh elektrickej energie. Mnohé malé vodné elektrárne sa nachádzajú v povodí rieky Hron, Orava alebo Hornád. Spomeňme MVE Turá, MVE Oravský Biely Potok alebo MVE Družstevná pri Hornáde, ktoré predstavujú príklady úspešného využitia miestneho vodného zdroja na výrobu elektriny. Stále však využívame len štvrtinu technicky dostupného hydroenergetického potenciálu tokov, pretože otázka, či ich dokážeme využívať rozumne a udržateľne, je stále aktuálna.
Rovnováha je možná, no vyžaduje odvahu povedať nie aj tam, kde by sa dalo ľahko povedať áno
Samotná technológia totiž nie je ani dobrá, ani zlá. Rozhodujúci je prístup, s akým ju používame. Ak sa malé vodné elektrárne stanú výsledkom premyslenej energetickej politiky, ktorá bude brať ohľad na ekosystém, potreby komunít i klimatické ciele spoločnosti, môžu sa stať silným nástrojom našej udržateľnej budúcnosti. Ak však zvíťazí krátkozrakosť a ignorancia prírody, dôsledky môžu byť nezvratné.