Chcete vedieť, aké faktory sa premietajú do konečnej ceny elektriny a čo môžete očakávať od vývoja cien na Slovensku v roku 2025? Zaujíma vás, čo všetko ovplyvňuje cenotvorbu? Pozrite sa s nami na kľúčové zložky ceny elektriny a na to, akú úlohu v skutočnosti zohrávajú dodávatelia.
Ceny elektriny na Slovensku síce závisia od cien na medzinárodných trhoch, ale mnohé zložky určuje štát. Cenu prenosových a distribučných služieb, ako aj položky „straty“ a „prevádzkovanie systému“ má pod palcom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Výšku spotrebnej dane určuje Národná rada Slovenskej republiky a minimálne sadzby zadáva Európska únia. Okrem toho vydáva ešte smernice, ktoré ovplyvňujú energetickú politiku všetkých členských štátov. Vo výslednej cene, ktorú vidíte na faktúre, sa odráža aj marža dodávateľov elektriny, ktorí ju nakupujú na trhu a predávajú ďalej koncovým zákazníkom.
Výsledná cena elektriny má niekoľko zložiek. Sú to dodávka elektriny (silová zložka), distribúcia elektriny, straty pri distribúcii, prenos, tarifa za prevádzkovanie systému, systémové služby a odvod do Národného jadrového fondu.
Regulované zložky určuje štát prostredníctvom ÚRSO. Ceny za prenos a distribúciu pokrývajú náklady na prenos elektriny z elektrární k domácnostiam a podnikom. Straty v sieti zohľadňujú straty elektriny počas prenosu a prevádzkovanie systému pokrývajú náklady na zabezpečenie stabilnej prevádzky energetickej sústavy. Súčasťou ceny elektriny sú aj rôzne dane a poplatky, ktoré určuje štát. Dodávateľ zodpovedá len za cenu dodávky elektriny v mieste spotreby. Z toho vyplýva, že na výslednú cenu elektriny nemá zásadný, resp. dominantný vplyv.
Slovensko má relatívne vysoký podiel elektriny vyrobenej z jadra. Tento zdroj sa považuje za pomerne stabilný a lacný. Významný zdroj vo svete stále predstavuje aj využívanie uhlia, hoci sa jeho podiel na energetickom mixe kvôli environmentálnym záväzkom postupne znižuje. Na Slovensku už žiadnu uhoľnú elektráreň v prevádzke nemáme. V posledných rokoch sa výrazne rozvíjajú obnoviteľné zdroje energie. V Greenlogy je skladba výrobných zdrojov elektriny pre rok 2025 nasledovná: voda (56 %), bioplyn (22 %) a slnko (22 %).
Ceny pre domácnosti a malé podniky do 30 MWh ročnej spotreby na Slovensku sú regulované a súčasnú situáciu ovplyvňujú aj rozhodnutia prijaté v minulosti. Rozhodujúcu úlohu pri určovaní cien distribútorov a schvaľovaní taríf dodávateľov má Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Celkový vývoj však ovplyvňuje aj európska legislatíva.
Cenník zelenej elektriny pre domácnosti v roku 2025 u nás v Greenlogy si môžete pozrieť tu. Zároveň vám dávame do pozornosti rozhodnutie ÚRSO vo veci ceny za dodávku elektriny zraniteľným odberateľom (domácnosti a firmy s celkovým ročným odberom elektriny za predchádzajúci rok najviac 30 000 kWh) od 1. 1. 2025 do 31. 12. 2027.
Ceny zelenej elektrickej energie pre domácnosti sa u nás v Greenlogy v roku 2025 takmer nemenia. Aj preto sa naša rodina zelených domácností neustále rozrastá. Neváhajte a pripojte sa k nám aj vy. Máme pre vás prichystaných mnoho ďalších výhod a extra služieb. Sledujte náš web i blog, ak chcete byť o všetkom včas informovaní.
Poznámka na záver:
💡Pokiaľ máte pocit, že sa vám zvýšila cena zálohových platieb aj napriek zníženej DPH na 19%, nie je to z dôvodu našich zvýšených cien za silovú zložku elektriny. Zdvihli sa mierne niektoré tarify za distribúciu, no najväčší rozdiel je v tarife za systémové služby (OKTE a.s.), ktorá medziročne narástla o 6,12€/MWh.