Blog

Greenwashing: Ako rozoznať falošnú ekologickosť a nenechať sa oklamať?

Written by Denisa Hajdúková | 18. nov 2024

V čase, keď sa udržateľnosť a ekologická zodpovednosť stali neoddeliteľnou súčasťou nákupného správania, a preto aj podnikateľských stratégií, rastie riziko, že firmy využijú tento trend neetickým spôsobom. Praktiky, keď spoločnosti prezentujú produkty a služby ako ekologické aj napriek tomu, že na životné prostredie majú minimálny, alebo dokonca žiadny pozitívny vplyv, sa nazývajú greenwashing. Naučíme vás preto, ako rozoznať skutočne zelené produkty a služby od tých, ktoré sa ekologicky len tvária, a rozhodnúť sa pre dodávateľa zelenej elektriny na základe faktov a nie marketingových sloganov.

Kľúčové znaky greenwashingu

Marketingové kampane môžu vďaka heslám o udržateľnosti na prvý pohľad pôsobiť veľmi lákavo, často však používajú zavádzajúce praktiky. V kozmetickom priemysle sa mnohé produkty označujú ako prírodné, aj keď obsahujú len minimálne percento prírodných zložiek. Potraviny s nálepkou bio zas ani zďaleka nespĺňajú potrebné normy. 

Ani v energetickom segmente to nefunguje inak. Mnohí dodávatelia energie tvrdia, že poskytujú zelenú elektrinu, ale ich portfólio zahŕňa aj fosílne palivá:

  • Ak teda počujete slovo ekologický, zelený alebo šetrný k životnému prostrediu, pýtajte sa na konkrétne dôkazy či vysvetlenie. Neuspokojte sa so všeobecnými a nešpecifickými tvrdeniami. 
  • Vždy vnímajte spoločnosť ako celok. Jeden ekologický prvok z nej ešte neurobí ekologickú firmu. 
  • Overujte si označenia a certifikáty. 
  • Zbystrite pozornosť pri prehnaných vizuálnych podnetoch, ako sú zelené farby, symboly prírody a fotografie lesov, ktoré môžu vyvolávať falošný pocit ekologickosti aj vtedy, ak produkt vôbec nie je udržateľný.

Prečo je dôležité nepodľahnúť greenwashingu a vybrať si skutočnú zelenú?

Sme na pokraji klimatickej krízy, preto je vhodné prijímať zodpovedné rozhodnutia podporujúce udržateľnosť. Výber skutočne ekologických produktov už nie je len otázkou osobného presvedčenia. Vždy keď greenwashing dosiahne úspech a zákazník si vyberie akože ekologický produkt alebo službu, znižuje sa efektivita spoločného boja proti klimatickým zmenám. Nepodporujte preto falošné ekologické iniciatívy, ale práve naopak, upriamte pozornosť na riešenia, ktoré majú skutočný pozitívny vplyv na našu planétu. Podporujte udržateľné podniky a prispejte k rozvoju zelenej ekonomiky. Firmy, ktoré investujú do obnoviteľných zdrojov, znižovania odpadu a inovatívnych ekologických riešení, si zaslúžia vašu pozornosť. 

Ako sa vyhnúť greenwashingu pri výbere elektriny?

Greenwashing je bežnou praktikou aj v energetickom sektore. Ak chcete dodávateľa elektriny, ktorý skutočne prispieva k udržateľnosti, pripojte sa k nám alebo venujte pozornosť niekoľkým dôležitým faktorom, ktoré vám pri rozhodovaní pomôžu:

  • Zistite si, odkiaľ pochádza elektrina, ktorú dodávateľ ponúka. Uprednostnite dodávateľov využívajúcich obnoviteľné zdroje energie a elektrinu vyrábanú lokálne na Slovensku. 
  • Nespoliehajte sa len na záruky pôvodu elektriny. Dajú sa totiž nakúpiť aj keby dodávateľ vykupoval elektrinu z fosílnych zdrojov.
  • Vyhľadajte spoločnosti, ktoré otvorene informujú o využívaní zdrojov energie a ich podiele na celkovom portfóliu. Seriózni dodávatelia netaja, ako a kde je ich elektrina vyrábaná.

Výhody výberu slovenskej zelenej elektriny od Greenlogy

Výberom slovenskej zelenej elektriny podporíte miestnych výrobcov a posilníte ekonomiku v sektore obnoviteľných zdrojov. Prispejete k zníženiu uhlíkovej stopy a podporíte boj proti klimatickým zmenám, pretože elektrina vyrobená z obnoviteľných zdrojov má výrazne nižšie emisie skleníkových plynov v porovnaní s fosílnymi palivami. Nezabudnite, že lokálna výroba elektriny zvyšuje energetickú sebestačnosť krajiny a znižuje závislosť od dovážaných fosílnych palív.