Aby ste sa mohli dlhodobo a bez obáv tešiť z výhod a úžitku fotovoltických panelov, ich čistenie by malo byť pravidelné, rovnako ako i priebežná údržba ostatných spotrebičov v domácnosti. Zachová sa tak ich optimálna výkonnosť a prirodzene to má vplyv aj na predĺženie ich životnosti. Viete, ako na to? Nevadí, prinášame zopár tipov a rád.
Pravidelným čistením sa vyhnete komplikáciám, ktoré by mohli ovplyvniť ich výkon a účinnosť. Ideálna frekvencia čistenia pritom nie je zásadne náročná, odporúča sa očistiť panely raz až dvakrát ročne. Závisí to ale najmä od miesta inštalácie, typu nečistôt v danej oblasti alebo špecifických miestnych podmienok prostredia, v ktorom sú umiestnené. Ak napríklad v okolí vašej „domácej elektrárne“ prebieha rušná výstavba, a teda prostredie je nezvyčajne prašné a znečistené, bude potrebné čistiť ich častejšie.
Nečistoty na paneloch môžu spôsobovať:
Prach, špina, vtáčí trus, špinavý sneh a iné nečistoty, ktoré sa usadia na povrchu panelov, môžu znížiť množstvo svetla, ktoré by mohli panely premeniť na elektrinu.
Ak sa na povrchu panelov hromadia nečistoty, môžu spôsobiť zvýšenie teplotného odporu. To môže viesť k zvýšeniu teploty panelov a následnému zníženiu účinnosti konverzie slnečnej energie na elektrickú energiu.
Niektoré nečistoty, ako je napríklad vtáčí trus alebo zanesený prach, môžu obsahovať látky, ktoré pri dlhodobom pôsobení môžu pôsobiť na panely agresívne. Dlhodobá expozícia týmto látkam môže spôsobiť poškodenie povrchu a znížiť životnosť panelov.
Ak sa panely nečistia pravidelne, môže to zvýšiť náklady na ich údržbu a servis tým, že špina spôsobí časom poškodenie.
Ak fotovoltické panely nie sú správne udržiavané a čistené, môže dôjsť k významnej strate zisku z investície do fotovoltického systému. Nižšia účinnosť znamená menej produkovaného elektrického prúdu, čo môže ovplyvniť finančnú návratnosť projektu.
Na čistenie fotovoltických panelov sa odporúča používať jednoducho vodu a mäkkú handru. Prípadné nečistoty je možné odstrániť pomocou bežného čistiaceho prostriedku. Je veľmi dôležité, aby ste nepoužívali abrazívne čistiace prostriedky alebo agresívne chemikálie, tie by mohli poškodiť povrch panelov. Aj keď použijete bežný, neagresívny čistiaci prostriedok, panely nie je potrebné šúchať a drhnúť. Existujú aj špeciálne čistiace prostriedky na fotovoltické panely. Na oplachovanie a odstránenie zvyškov čistiacich prostriedkov je ideálna hadica s prúdom vody, ale nie vysokotlakový čistič.
Dôkladné a pravidelné čistenie fotovoltických panelov pravidelne zvyšuje ich účinnosť a predlžuje životnosť, čím zabezpečuje optimálny výkon vášho fotovoltického systému. Ako sme už spomenuli, všeobecne platí, že fotovoltické panely by sa mali čistiť aspoň raz až dvakrát ročne. Najdôležitejšie však je, aby ste sledovali výkon svojich panelov a podľa potreby prispôsobili frekvenciu čistenia. Ak vidíte výrazný pokles výkonu, je to znak, že je možné, že panely potrebujú čistenie.
Čisté panely sú výkonné panely, tak ako zelená energia je čistá energia. 😉