Späť na Blog
28. februára, 2024

Ceny elektriny pre firmy – dá sa s nimi niečo robiť?

Ikona muža držiaca žiarovku

Ako vo firme docieliť nižšie účty za elektrinu alebo energie či optimalizovať spotrebu a efektívnejšie využívať energie? Sú toto témy, nad ktorými si aj vy vo svojej firme lámete hlavy? Chcete vo svojej firme zmeniť dodávateľa elektriny alebo inštalovať fotovoltiku a vyrábať si vlastnú elektrinu, len neviete, ako na to? O tom, čo robiť, ak chce domácnosť zmeniť dodávateľa elektriny, sme už písali (článok s podrobným návodom nájdete na našom blogu). Lenže čo ak ste firma a chcete zmenu? Viete, aké sú vaše možnosti?

Ceny pre podniky s ročnou spotrebou do 30 MWh

Firmy alebo podniky s ročnou spotrebou elektriny do 30 MWh sa zaradili rovnako ako domácnosti medzi „zraniteľných odberateľov“. Túto zmenu priniesla novela tzv. zákona o energetike (č. 251/2012 Z. z.). To znamená, že aj firmy s nízkou spotrebou elektriny (rovnako ako domácnosti) sa musia pri zmene dodávateľa riadiť novými pravidlami. Konkrétne, ak uvažujú o zmene dodávateľa, musia podať výpoveď do konca marca tohto roku a následne ešte dodržať 9-mesačnú výpovednú lehotu.

 

Na túto zmenu sme reagovali a aj naše cenníky sme prispôsobili novým požiadavkám a rozdelili ich do rôznych kategórií. Pre malé podniky s ročnou spotrebou do 30 MWh, ako aj pre sociálne podniky a bytové spoločenstvá sme vytvorili špeciálne cenníky. Kompletné informácie o cenníkoch pre malé podniky nájdete tu. Ceny pre malé podniky v Greenlogy dokonca klesli oproti cenám v roku 2023. Pre podnikateľov s vyššou spotrebou ponúkame osobitné cenníky.

Snímka obrazovky 2024-02-20 o 10.57.02

Ceny pre sociálne podniky s ročnou spotrebou do 30 MWh

Do tejto kategórie podnikov sa radia tzv. zraniteľní odberatelia elektriny mimo domácností a okrem domácností, rovnako s celkovým ročným odberom v predchádzajúcom roku do 30 MWh. To, ktoré podniky patria do tejto kategórie, určuje zákon. Presné zákonné vymedzenie nájdete tu.

Snímka obrazovky 2024-02-20 o 11.07.26

Ceny pre podniky/firmy s ročnou spotrebou viac než 30 MWh

Pre väčšie spoločnosti platí, že výpovedná lehota vyplýva z podpísanej zmluvy, kde je definovaná. Firmy si môžu s dodávateľom dohodnúť individuálne ceny, nezávislé od zverejnených cenníkov pre regulovaný, či neregulovaný segment.

 

Firmy s ročným odberom nad 30 MWh majú možnosť voľby medzi FIX a SPOT produktami:

 

  • FIX produkt stanovuje cenu pevnú cenu počas celého trvania zmluvného vzťahu s dodávateľom.

 

  • SPOT (variabilný) produkt je závislý od aktuálnych cien na dennom trhu (ceny zverejňuje OKTE a.s.), cena sa mení každú hodinu dňa a vzhľadom na vývoj cien, môže byť pre stredné a veľké firmy výhodnou voľbou.

 

Dopyt pre individuálnu cenovú ponuku: https://www.greenlogy.com/greenlogy-ponuky-firmy-form

environmental-8029976_1280

Máte vlastný výrobný zdroj elektriny?

My v Greenlogy stále pracujeme na inováciách a zlepšovaniach našich služieb. Pre firmy s vlastnými výrobnými zdrojmi ponúkame možnosť výkupu 100 % zelenej energie. Ďalšie informácie o výkupe zelenej elektriny si prečítate tu. Okrem toho zvažujeme zavedenie služby virtuálnej batérie pre firmy, ktorá by mohla opäť priniesť ďalšie výhody a možnosti pre našich klientov. Svoju zelenú elektrinu nám už dodáva 1 473 výrobcov. Pridáte sa k nim?  

Fotovoltika pre firmy

Ste fanúšikmi inovácií a udržateľného životného štýlu? Tento postoj môžete aplikovať aj vo firme. Najlacnejšia elektrina je vždy taká, ktorú si vyrobíte sami. Získajte slobodu a voľnosť s fotovoltickými elektrárňami od Greenlogy a vyrábajte si elektrinu na vlastnú spotrebu. Ak uvažujete nad zriadením vlastného výrobného zdroja elektriny pre vaše podnikanie, iste vás zaujme naša služba Green solar pre firmy.

 S vhodným výberom dodávateľa, správnym cenníkom a využívaním inovatívnych riešení môžu firmy nielen optimalizovať svoje náklady na elektrinu, ale tiež prispieť k udržateľnejšiemu podnikaniu, čoho sme my v Greenlogy veľkými fanúšikmi.

Súvisiace články

Prečo tu máme energetickú krízu?
Prečo tu máme energetickú krízu? Energetická kríza. Slovné spojenie, ktoré na nás dennodenne kričí z médií. Čo sa to na energetickom trhu vlastne deje a aké sú dôvody? Dlhé roky sme si tu pokojne žili …
Prečítať
Zelená elektrina: udržateľná budúcnosť aj pre vašu firmu
Zelená elektrina: udržateľná budúcnosť aj pre vašu firmu Zelenú elektrinu využívajú na Slovensku stovky firiem a záujem o obnoviteľné zdroje energie neustále narastá. Firmy môžu zo zelenej elektriny významne profitovať, preto…
Prečítať
Ako na Slovensku funguje trh s elektrinou
Ako na Slovensku funguje trh s elektrinou Od osvetlenia až po pohon elektrických vozidiel sa elektrina stala súčasťou každej oblasti našich životov. Bez elektriny by sme nemohli vykonávať viaceré každodenné čin…
Prečítať
Je zelená elektrina len fejk? Ako odlíšiť greenwashing od skutočnej zelenej elektriny?
Je zelená elektrina len fejk? Ako odlíšiť greenwashing od skutočnej zelenej elektriny? Žijeme v dobe zelenej. Z každej strany sa na nás valí zelená reklama, byť zeleným je in. Pretlak informácií a ponúk je taký veľký, že sa stiera rozdiel medzi marketingo…
Prečítať