Začnime plastami. Tie sa teraz riešia zrejme najviac. Prečo? Pretože už nám všetkým „horí pod pätami.“ Napríklad v roku 2015 sa vyprodukovalo až 380 mil. ton plastu! Akoby aj nie, veď plasty sú lacné, odolné a dlho vydržia. Až príliš dlho. Každý rok skončí v oceánoch milióny a milióny ton plastového odpadu, ktorý si morské živočíchy pomýlia s potravou a následkom toho umierajú. To nie je všetko…
V Európe sa ročne vyprodukuje približne 26 mil. ton plastov a len menej ako 30 % z toho sa zbiera na recykláciu. Časť zozbieraného plastového odpadu sa vyváža na spracovanie do tretích krajín. „Háčikom“ je, že niektoré krajiny náš odpad už nechcú, pričom zvyšných 70 % putuje na skládky, do spaľovní, alebo, čo je najhoršie, končí v lesoch, riekach a moriach.
Veci sa, pochopiteľne, začali pohýnať k lepšiemu. 250 organizácií, zodpovedných za 20 % všetkých plastových odpadov, ktoré sa vyrábajú na celom svete, sa zaviazalo k zníženiu objemu odpadov a miery znečistenia. K iniciatíve nazvanej New Plastics Economy Global Commitment sa pripojili natoľko rozmanité subjekty H&M, Unilever, PepsiCo, L’Oreal, Nestlé či Coca-Cola.
Ľady sa pohli aj v Európskej únii. Stratégia pre nakladanie s plastmi si kladie za cieľ dosiahnuť do roku 2030 recyklácie všetkých použitých plastových obalov. To by znamenalo nielen opatrenia už pri návrhu a výrobe, ktorá by umožnila plasty lepšie recyklovať, ale takýto záväzok by tiež mal stimulovať trh s recyklovanými produktmi. Súčasťou stratégie je okrem iného aj zákaz niektorých plastov na jedno použitie.
Dlhodobo sme žili v dobe, kedy nie všetky plasty, ktoré sa vytriedili, sa mohli znovu recyklovať. Prečo tomu bolo tak? Recyklovaný plast môže mať zlú kvalitu alebo sa jedná o zlúčeninu niekoľkých surovín naraz. Priemerne sa plast dá recyklovať iba 1 až 3-krát, potom tu môže zostať aj ďalších 500 rokov. V niektorých prípadoch sa nerozloží vôbec. Navyše, recyklácia nie je ekologicky šetrná k prírode, pretože sa počas nej využíva veľa energie, dochádza k znečisťovaniu vodných tokov a vytváraniu škodlivých splodín, ktoré smerujú do ovzdušia. Netreba ani zabúdať na fakt, že väčšina plastových odpadov vo svetových oceánoch pochádza z desiatich riek, no osem z nich sa nachádza v Ázii.
Odhovárať vás od recyklovania určite nie je našim zámerom, ba práve naopak. Malo by ísť o samozrejmosť, ku ktorej by ste mali pridať ešte niečo naviac. Začnite napr. hromadením menšieho množstva odpadu. Aj keď to v dnešnej dobe nie je jednoduché, dôležité je zotrvať a myslieť pritom na dobro planéty a budúcnosť ďalších generácií. V takej Škandinávii sa v posledných rokoch začalo podporovať opravovanie elektrických spotrebičov miesto kupovania nových. Ak sa vám teda nejaký spotrebič pokazí, skúste zistiť, či ho nie je možné opraviť.
Každopádne, netreba len nečinne sedieť v nádeji, že váš sused začne recyklovať. Choďte príkladom aj vy a vysporiadajte sa s problémom množenia odpadov, pričom postupne hľadajte alternatívy, ako našu Zem udržať čo možno najdlhšie vo forme. Zmenou môže byť zelená elektrina, ktorá sa môže stať vašim novým životným štýlom. Vedeli ste, že Greenlogy je vôbec prvou spoločnosťou dodávajúcou túto elektrinu, ktorá je vyrábaná priamo na Slovensku? Tak už teraz viete. Dajte zelenej elektrine „zelenú“ a dostanete sa na cestu trvalo udržateľnej budúcnosti.
Zdroj: dvazelenaci.cz, europarl.europa.eu, plnielanu.zoznam.sk